Varakevadine umbrohutõrje talirapsis

Herne ja põldoa umbrohutõrjel mullaherbitsiidide kasutamisest

Kuna temperatuurid vaikselt tõusevad, soovitame käia üle talirapsi põllud ja vaadata üle umbrohtumuse tase.

taliraps 2 LargeTalirapsil on Lõuna-Eestis peagi õienupud väljas, 2019.a.Kellel on sügisel herbitsiidid ilusti tehtud, seal pole kevadel enam üle vaja teha. Jälgige eelkõige virna ja kesalille. Need kaks on kõige tülikamad umbrohud. Kes kasvatab CL rapsi ja kasutad Clamox´it või Cleravo´t, need võivad jälgida kesalille.

Kui on põllus virna ja kesalille, kasutada tooteid Galera (0,3 l/ha) + märgaja (Dassoil 0,2-0,3 l/ha või Agriwet 0,075-0,1 l/100 l vee kohta) või Barca 334 SL (0,3-0,35 l/ha) +märgaja (Dassoil 0,2-0,3 l/ha või Agriwet 0,075-0,1 l/100 l vee kohta). Herbitsiidi toime efektiivsuse tagamiseks peab päevane temperatuur kindlasti olema üle +10°C ja öökülma ei tohi tulla! Muidu kahjustab taimi. Selle kasutamisega on väga kiire, kuna on võimalik kasutada ohutult rapsi õienuppude nägemiseni. Esimesed õienupud on Lõuna-Eestis lehtede vahelt juba niisama nähtaval. Põhja-Eestis on veidi rohkem aega.



Kui põllul on vaid kesalille, saab kasutada Lontrel 72 SG´d,  toodet on võimalik kasutada kuni rapsi õienuppude kollakaks muutumiseni. Seega Lontrel 72 SG kasutusaeg on küll pikem, kuid arvestada tuleb, et mida väiksem on umbrohutaim, seda lihtsam tõrjuda, vastavalt sellele valida kulunorm. Kulunorm 125-165 g/ha + märgaja.

hiirekõrv LargeHarilik hiirekõrvPõld litterhein LargePõld-litterhein

Kui põllust leiab vaid kannikesi, mailasi, põld-litterheina, harilikku hiirekõrva, siis need on alarinde taimed ja neid nagunii kevadel enam tõrjuda ei õnnestu.

Mullaherbitsiidide kasutamisel pea meeles!

Herne ja oa külvajatele
: Kui kasutate mullaherbitsiide, siis mullaherbitsiidide max toime tagamiseks on optimaalne mullatemperatuur mullapinnal vähemalt +15°C ja öösel ei tohi tulla endiselt öökülma. Mõne päeva pärast hakkab temperatuur mullapinnal ilmaennustuste kohaselt sinnani jõudma. Maksimaalse toime tagamiseks on vajalik ka mulla niiskus. Mullaherbitsiidide juures kasutada ikkagi suuremaid vee norme (300 – 400 (500) l/ha) ja lisada juurde paremaks mulla märgamiseks mitte nii ideaalsetes tingimustes mullamärgaja Periterra 0,1 l/100 l vee kohta. Mullamärgaja toime kohta on üleval õppevideo KEVILI Youtube kanalis (LINK). Kui mullapind on ikkagi liiga kuiv, tasub kasvõi veidi oodata kuna tuleb vihma. Hernes ja eelkõige uba tärkavad kaua. Parimad tulemused on saadud varasemalt ikkagi peale külvi herbitsiidi kasutades.

Mullatemperatuur minu (Meelis) kodukandis (Võrumaal) raske lõimisega mullal 2,5-3,0 cm sügavusel oli möödunud nädala lõpul „+0,4“-„+4,7“°C. Esmaspäeval-teisipäeval „+2,0“-„+“5,0“ °C ja see on tõusvas trendis.

Meelis Värnik
Põllumeeste ühistu KEVILI 
Agronoom
kevili logo