Varre-peitkärsakas - Ceutorhynchus pallidactylus

Varre-peitkärsakat loetakse oluliseks rapsi jt ristõieliste kahjuriks, teda on rapsitaimedel raske märgata, kuna juba taime kergel liigutamisel kukutavad nad end taimelt maha ja jäävad kokkutõmbunult ning liikumatult mullale lebama.

varre peitkärsakas suurend 2021 MediumVarre-peitkärsaka valmikudKahjur toitub nii metsikutel kui kultuurristõielistel. Varre-peitkärsakas kahjustab rapsi, rüpsi, kapsaid, naerist, kaalikat, sinepit, rõigast, redist ja looduslikest ristõielistest näiteks põldrõigast. Varre-peitkärsakat leidub kõikidel rapsipõldudel. Võimalikud saagikaod ulatuvad kuni 20% ja enam.

Tunnused.

Valmikud on pika kärsakuga, tumedad, 2,5-3,2 mm pikkused kärsakad. Mardika eesseljal heledate soomustega sügav pikivagu ning kattetiibadel heledatest soomustest tähnid. Käpad ja tundlad on kollakaspunased.

Biolooga

Mardikas alustab liikumist kevadel, kui mulla temp. on tõusnud 7-9 kraadini. Kui mulla temperatuur 5 cm sügavusel ületab 6 C, väljuvad täiskasvanud mardikad talvitumiskohast. Lennutegevus algab 12 °C juures ja on aktiivne juba 14,5 °C temperatuuril. Optimaalne lendlusaegne õhutemperatuur on 15-20°C. Isased on emastest mardikatest veidi erinevad ning ilmuvad varem, emased 10-15 päeva hiljem kui isased.

varre peitkärsaka vastsed 11.06.18 min MediumVarre-peitkärsaka poolt kahjustatud suvirapsi taim.Mardikas asustab taimi alates varsumisest kuni õiepungade moodustumise keskpaigani, sel perioodil hakkab ta ka munema. Emane muneb lehe või lehevarre või rohtse varre epidermisesse. Üks emane võib muneda väikeste gruppidena 40-100 muna. Munemiskohal on märgata tumerohelist muhku. Munemisperiood sõltub rapsi kasvufaasist ja ilmastikust. Munafaas kestab 4-7 päeva, sõltuvalt ilmast kuni kaks nädalat. Vastsed kollakasvalged jalutud kuni 5 mm pikkused, C –kujuliselt kõverdunud vageltõugud. Nukkub mullas. Talvitub mardikana taimejäänuste all ja mulla pindmises kihis, sageli ristõieliste taimede läheduses. Üks põlvkond aastas.

Kahjustus

Varre peitkärsakate vastsed tõugud kahjustamas rapsi varres Tiiu AnnukVarre-peitkärsakate vastsed ehk tõugud kahjustamas talirapsi varres.Esialgu kahjustavad tõugud külgvõrseid, hiljem suunduvad peavarde ning sealt lahkuvad läbi varre mulda nukkuma. Vageltõugud kaevandavad ristõieliste vartes, liikudes ülalt alla juurekaela suunas. Vahel on kogu vars seest õõnsaks söödud. Suurimat kahju teevad vastsed, kes põhjustavad varte moondumisi ja taime närbumist. Kahjustatud taimed muutuvad sinakaks, lehed kaotavad normaalse turgori ja areng pidurdub, lehed kolletuvad ja taim hävib. Kahjustatud taime vars kuivab ja murdub, seemned jäävad kõlujaks. Vastseperiood võib kesta 3-6 nädalat ja see jääb tavaliselt õiepungade moodustamise faasi keskpaigast kuni õitsemise lõpuni. Kahjustus on suurem tuulevaiksetes kohtades. Mida varasem on putukate kahjustus, seda olulisemalt mõjutab see saagikust. Lisaks varre-peitkärsakale munevad rapsitaimedele ka mõned teised kärsakate liigid, kes üldjuhul kahjuritena pole arvestatavad.

Koorunud noormardikad ilmuvad sügisel taimedele, toituvad seal lühikest aega ja lähevad siis talvituma. Kärsakate kahjustus avaldub lehtedesse, vartesse ja õievartesse näritud lohukestena, mis ei ole taimedele ohtlik.

liimipüünisLiimipüüniseid on väga hea kasutada kärsakate seireks.Üldised tõrjevõtted

Taimejäänuste koristamine, et vähendada võimalikke talvituspaiku. Sügiskünd talvituvate kärsakate hävitamiseks. Viljavaheldus. Rapsi kasvatamine võimalikult tuultele avatud põldudel. Ristõieliste umbrohtude tõrje põllult ja selle lähemast ümbrusest. Kasvuaegne keemiline tõrje. Vastseperiood võib kesta 3-6 nädalat ja see jääb tavaliselt õiepungade moodustamise faasi keskpaigast kuni õitsemise lõpuni. Seega tuleks tõrje teha varem.

N18 kollane vesipüünis putukate seireks MediumKollane vesipüünis putukate seireks.Tõrjekriteerium: Euroopas soovitatakse keemilist tõrjet õitsemiseelsel perioodil, kui kollastes püügikaussides on 3 päevaga enam kui 10 mardikat või kahjuri esmaleiust 10...14 päeva hiljem. Soovitav on kontrollida kärsakate esinemist kollaste püüniskaussidega, mis paigutatakse taimede kõrgusele. Seejuures kollaste kausside meetodit peetakse küllalt ebakindlaks. Samuti saab kasutada kollaseid liimipüüniseid, mis paigutatakse põllule rapsi taimede vahele. Lisaks tugineda oma eelnevate aastate kogemusele, teatud piirkondades on varre-peitkärsakate arvukus kõrgem. Tõrjekriteeriumiks on ühe mardika leidmine kuue taime kohta.


Keemiline tõrje

Tänavu on erandkorras lubatud kasutada rapsil ja rüpsil varre-peitkärsaka tõrjeks toodet Carnadine Extra (atseetamipriid 200 g/l). Lubatud on 120 päeva jooksul alates 20.04.2022-18.08.2022.a.

Carnadine Extra (UUS!)on süsteemse ja osalise kontaktse toimega insektitsiid. Kahjuri organismi sattudes kahjustab tema kesknärvisüsteemi. Kahjurid lõpetavad toitumise kohe pärast pritsimist, nende liigutused muutuvad koordineerimatuks ja nad surevad 1-2 päeva jooksul. Samuti on insektitsiid tugeva translaminaarse toimega, levides läbi kogu taime pärast pritsimist. Mesilastele ja teistele tolmeldajatele ohtlik. Lubatud kultuure võib pritsida ajavahemikus 22:00-05:00.
varre peitkärsakas 2020 MediumVarre-peitkärsakas talirapsi õisikul.
Pritsimise aeg: Lehtede ja kasvukuhiku vahe on suurem kui 5 cm kuni vars on saavutanud normaalkõrguse, algab õisiku moodustumine (BBCH 31-59). Kulunorm 0,25 l/ha. Vee kogus: 200 – 400 l/ha. Lubatud 1 kord hooaja jooksul.

Toodet ei ole soovitav kasutada hommikuse kastega ja õhtuse niiskusega, see võib vähendada toote imendumist taime. Toode tungib taime sisse väga kiiresti ning kui pritsitud lahus on jõudnud ära kuivada, siis ei mõjuta vihm toote toimimist negatiivselt. Siiski on soovitav jälgida, et peale pritsimist vähemalt 2 tundi ei sajaks. Pärast pritsimist säilib selle toime 14-21 päeva, mõju pikkus sõltub keskkonnateguritest, taime kasvukiirusest, preparaadi kattuvusest jms.

Carnadine Extra segamine
Võib kasutada segus teiste insektitsiididega, fungitsiidide ja leheväetistega, välja arvatud toodetega, millel on leeliselised omadused nt boor. Kui kasutate koos booriga tuleb kindlasti vee PH-d reguleerida, muidu võib toote mõju jääda kehvaks.

Varre-peitkärsakat kontaktsete toodetega tõrjudes, peaks silmas pidama, et aktiivsemalt on neid väljas sooja ja päikesega. Tõrjeefektiivsuse suurendamiseks ja toime pikendamiseks soovitame lisada pritsimislahusesse märgajaid, et preparaat liiguks paremini lehtede vahele. Päeval, kui umbrohud ei õitse võib kasutada tooteid Decis Mega 0,125-0,15 l/ha (2 korda hooajal), Karate Zeon 5 CS 0,15l/ha (1 kord hooajal), Kaiso 50 EG 0,15 kg/ha (1 kord hooajal), Evure 0,2 l/ha (1-2 korda hooajal) ja Mavrik 0,2 l/ha (1-2 korda hooajal).

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI agronoom
kevili logo