KEVILI Põllujalutus Pildis 7. osa

Vaata KEVILI Põllujalutus Pildis 7. osa siit (LINK).

Sisu:
raps 3 4 lehe faasis toprexi kasutamise aeg Large Large1. Talirapsid on sellel aastal väga ebaühtlase kasvuga. Üksikud põllud on ühtlasemad ning 5-7 lehega. Paraku on enamus põlde sellised, kus on palju taimi 1. pärislehe või veel idulehtedega. Sellistele põldudel ei saa kasvuregulaatoreid kasutada. Väga väiksed taimed lööte nn „lukku“ ning ei kasva sügisel piisavalt suureks, mille tõttu on saagipotentsiaal jääb väikseks.

Kellel täna on 3-4 väiksema pärislehega taimik, siis täna on hästi palju tahetud sellistel põldudel kasvu reguleerida. Vaadates kalendrisse, vaadates ilma, vaadates uuesti põllule, siis ma pigem lükkaksin kasvu reguleerimise edasi. Põhjus selles, et me oleme nii sügises (pole enam 25.august, kus peaks selliseid taimi kohe reguleerima hakkama), ilmad on jahedad, esineb öökülmasid, taimede kasv on aeglane. Lisaks on taimed ikkagi ebaühtlase suurusega ja esineb stessi ilminguid. Paljudes kohtades on mullas niiskust vähe või pole üldse lähiajal vihma tulnud. Ilmaprognoos pole ka hetkel nii lootust andev, et taimede kasv kiireks läheks. Seega lükkaks reguleerimise edasi ning laseks taimedel kasvada. Kui täna sellised 3-4 väiksema pärislehega taimed ära reguleerida, on oht et need jäävadki väikseks. Sügise lõpuks on vaja saada väga hea saagipotentsiaali ja talvitumise tagamiseks juurekaela läbimõõduks 8-12 (15) mm, rapsile 7-8 pärislehte. Siis on rapsil sügavale arenenud juurekava, mis kuivemaid perioode paremini üle elab. Lisaks parem toitainete võtmise pind. Sellistel taimedel on juba sügisel välja arenenud head külgharude pungad-võrsed, mis tagab kevadel hea hargnemise (külgharudest tulebki suurem osa rapsi saagist). Ning mõeldes veel pisut riskide peale, et kui kasvukuhik saab talvel kahjustada, siis nendest külgpungadest taastub kevadel taim kiiremini.
Kes on siin eelnevatel aastatel septembri keskpaigas ja hiljem 3-4 lehe faasis taimikut reguleerinud, on saanud enamasti väiksema saagi. Näiteid eelmisest sügisest kui palju ning külmal kevadel väiksed taimed läksid veelgi aeglasemalt kasvama ning saagitasemed on jäänud sellistel põldudel vähemalt 25-30% väiksemaks.
On olemas tooteid, millega saab edukalt 5-6 lehe faasis reguleerida. Kellel on varutud Toprex 375 SC, õnnestub ka seda hiljem kasutada – segades juurde näiteks Orius 250 EW või Folicuri. Saate Toprexist fungitsiidi ja tebukonasooli toimeaine tõstab regulaatori toimet. Lisaks on kasutada Tilmor, Caryx, Juventus 90.

2. Talirapsi herbitsiidid. Kellel väiksed umbrohud (idulehtedes) ning on niiske muld, saab mullaherbitsiidi (nt. Butisan Star´i) ära teha.
Kontaktsetest herbitsiididest Metazamix´i õnnestub teha juba talirapsi idulehtede faasist neljanda pärislehe faasini (BBCH 10-14) 0,8 l/ha.
Kontaktsetest herbitsiididest Belkar´it saate kasutada alates talirapsi 3. pärislehe faasist. Liiga vara ei tohi teha!! Kahjustab tugevalt talirapsi taimi.
Kes on plaaninud kasutada Belkar + Metazamix lahendust, siis väikeste taimede olemasolul kasutage ära kõigepealt Metazamix ning vajadusel hiljem eraldi Belkar. Saab ka nii edukalt toimetada.

Lisaks tuletame meelde, et enne ja pärast Belkari kasutamist tohib teisi tooteid kasutada 7 päeva möödudes. Kehtib nii kõrreliste herbitsiidide, boori, kasvuregulaatorite kohta.

3. Teraviljade sügisene herbitsiidi kasutamine (LINK)

Tiiu Annuk, Mart Martis ja Meelis Värnik
Põllumeeste ühistu KEVILI
kevili logo