Oa-teramardikas (Bruchus rufimanus)


Oa-teramardika kahjustuse tulemusel on oad auklikud ning selline uba toiduoaks ei kõlba, küll aga loomasöödaks. Viimased pehmed talved on soosinud mardika talvitumist, ning neid võib leida arvukalt ka nendel põldudel, kus eelmisel aastal kasvas uba.

Suurim risk kahjustusteks, kui uued oa põllud rajatakse eelmise aasta põldude lähedusse. Samuti on põllu servad suurema kahjustusega. Lisaks suurendavad ladude läheduses olevad põllud oa-teramardikate riski.

Viljastatud emased munevad ühekaupa või väikeste gruppidena noortele kaunadele. Munad munetakse taime madalamatele osadele. Kuna vastsed arenevad seemnetes, mida kaitsevad kaunad on nad sel perioodil kaitstud keemilise tõrje eest. Seetõttu on oa-teramardikad kõiga haavatavamad täiskasvanu staadiumis, seetõttu enamus kontrolli meetmeid kas põllul või hoidlas. Kui soovid lähemalt oa-teramardika bioloogiast lugeda, saad seda teha siit (LINK).

Oa teramardikas Sander Hiire PhoneOa-teramardikas, 15.06.2020 (foto: Sander Hiire)Kasvuaegne tõrje põllul

Taimede kasvuaegsel tõrjel võib arvestada, et mardikate aktiivsus suureneb temperatuuri tõusuga, kui temperatuur tõuseb üle +20 °C, üle +25 °C temperatuur on nende arenguks väga soodne, samas alla +15 °C temperatuur ja märg ilm limiteerib nende liikuvust. Vihm, tuul ja alla +20 °C temperatuur hoiab tagasi munemisprotsessi.

Insektitsiidide õige kasutamise aeg on siis kui taimel on jõudnud arenededa noored kaunad (> 2 cm) ja kui sel ajal on kahel järjestikusel päeval temperatuur tõusnud 20 °C -ni. Liiga varajane (enne õitsemist) ja liiga hiline (peale kogu taime õitsemist) pritsimine ei pruugi efekti anda. Kõige lihtsam on keemiliselt tõrjuda oa-teramardikat süsteemse tootega Proteus OD, kulunorm 0,75 l/ha, kasutuskordi 1-3. Arvestama peab, et kasulike putukate aktiivse lendluse ajal ei pritsita. Oa-teramardikat võib tänavu oa õitsemise ajal Proteus OD-ga pritsida ajavahemikus 22:00-05:00.

Kontaktsetest toodetest on registreeritud oale lehtäide, kärsakate ja ripslaste tõrjeks Decis Mega 0,15 l/ha, kasutuskordi 2 (Keelatud kasutada õitsvatel põllumajanduskultuuridel ja umbrohtudel). Evure ja Mavrik 0,15-0,2 l/ha registreeritud kasutamiseks oa-lehetäile, kasutuskordi 1-2 (õitsemise ajal pritsida ajavahemikus 22:00-05:00). Seega kontaktsed tooted pole registreeritud oa-teramardikale, kuid sageli esinevad mardikad samaaegselt koos lehetäidega ning viimaseid tõrjudes saate ilmselt pihta ka oa-teramardikatele.

Kontaktsete toodetega on tõrje osutunud väga raskeks, sest kui munad on munetud, on vastsed insektitsiidide eest kaitstud. Seega on pritsimise ajastus väga oluline. See saavutatakse kõige paremini siis, kui mardikaid tõrjutakse munemiseelsel perioodil, sel ajal on taimel arenenud umbes 5–6 õisikut ja kauna moodustumise märke pole näha. Kahjustuse vältimiseks soovitatakse teist pritsimist 7–10 päeva hiljem. Lisaks tuleb veel arvestada, et täiskasvanud on päevasel ajal äärmiselt liikuvad, kuid öösiti ja varahommikul varjuvad õite ja noorte lehtede vahele, seega kui õitsemise ajal tõrjute oa-lehetäid ühtlasi koos oa-teramardikaga, soovitame lisada parema kattuvuse tagamiseks märgajat.

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom
kevili logo