KEVILI ringkäik koduaias

Varakevadised tööd koduaias, vaata KEVILI ringkäiku koduaias siit: (LINK)
  • Maasikate harjamine
  • Viljapuude lõikamine (algus 1:53), noore õunapuu kärpimine (algus 10:29)
  • Viljapuude lupjamise tähtsus (algus 12:23), haavamäärde kasutamine (algus 14:29)
  • Kahjustajate tõrje viljapuudel, millal ja millega tõrjuda haiguseid ja kahjureid (algus 15:09)
  • Kuidas saada mitme sordiga perepuu - pookimine (algus 20:53)

valgendatud puu LargeValgendatud viljapuu tüvi.
Viljapuu tüvede valgendamine

Viljapuude tüvede valgendamisel on mitmeid eesmärke:
korp ja sammal õunapuul LargeKorp ja sammal õunapuul.• kaitsta puude tüvesid päikesepõletuse eest, leevendada temperatuuri järsu kõikumise kahjulikku mõju, mis põhjustab puukoore lõhenemist.
• hävitada kahjureid ja nende mune, sest sisaldab kustutatud lupja ja raudsulfaati
• regulaarne kasutamine hoiab ära vetikate, samblike ja sammalde arengu puukoorel.

hõbedane pung õunapuu lähedalt LargeÕunapuu hõbedane pung.Millal on õige aeg kevadel viljapuid pritsida?

Esimene pritsimiskord on õuna- ja pirnipuude siis, kui pungad on juba paisunud, veidi hõbedased, kuid lehepungad pole veel puhkenud. Eesmärk on hävitada talvitunud haigustekitajad (kärntõbi, puuviljamädanik jm), talveunest ärganud kahjureid ja nende mune, samuti pidurdab samblike levikut.
Koduaias on soovitav kasutada vase,-raua- ja väävlipreparaate. Igal juhul peaks vesilahust olema sedavõrd, et puud jääksid pärast tõrjet tilkuma.

viljapuu tüvevähk LargeViljapuu tüvevähk õunapuul.Teine pritsimiskord on nädal-poolteist enne puude õitsemist, tavaliselt mai keskel, kui õienupud on üksteisest eraldunud ja värvunud. See on ka aeg alustada ploomide ja maguskirsipuude tõrjet, kui varasemalt on haigustega probleeme. Arvestada tuleb, et luuviljaliste pritsimisel kasutada nõrgemaid vase konsentratsioone.
Selle pritsimisega tõrjutakse peamiselt õunapuu-õielõikajat, külmavaksikut ja lehekirpe ning õunapuu-kärntõve. Noortel viljapuudel kus kahjurid pole koondunud ja sambad ja samblikud pole probleemiks on see pritsimiskord tavaliselt esimene.

Tõrje.
Pritsimiseks saab kasutada erinevaid looduslikke vahendeid, kui ka keemilisi preparaate. Viimaste hulgast sobivad haiguste tõrjeks ilma taimekaitsetunnistust omamata kasutada näiteks Score 250 EC, kulunorm 2ml/10 liitrile veele- 2 l noorele ja 5 liitrit kandeeas olevale viljapuule. Chorus 50 WG, kasutatakse 0,45 kg toodet/600 l vett; 0,75 kg toodet/1000 l vett jt.  Putukate tõrjeks on lubatud kasutada toodet Mavrik, kulnorm 0,3 l/ha. 10 l töölahust on piisav 330 m² töötlemiseks (300 l/ha). Kui pritsitav ala on väiksem kui 330 m², on vaja teha ümberarvestus. Looduslik insektitsiid NeemAzal-T/S, kulunorm 1,5 ml/10 m2 lahustatakse 0,3–0,5 l vees ühe m võra kõrguse kohta.


õunapuu õieleõkaja kahjustus LargeÕunapuu-õieleõikaja kahjustus.Õunapuu-õielõikaja (Anthonomus pomorum)
Õunapuu-õieleõikaja muneb õienuppu, koorunud tõuk toitub õienupus, süües selle seest tühjaks.Õiepungad ei puhke, värvuvad pruuniks ja kuivavad. Kui õiepungi on vähe, võib kahju olla märkimisväärne. Kui õisi on palju, siis erilist majanduslikku kahju ei põhjusta. Kahjustus on suurem siis kui õitsemine kestab pikka aega.

õunapuu õielõikaja tõuk T. Annuk LargeÕunapuu-õielõikaja tõuk pungas.Tõrje. Tüvede puhastamine korbast, et vähendada noormardikate suviseid peitumisvõimalusi. Võraaluse pinnase ümberkaevamine ja varisenud lehtede riisumine ning põletamine talvituvate noormardikate hävitamiseks. Kevadel varahommikul puudelt tardes olevate mardikate maharaputamine ning hävitamine. Kevadel jõupaberist püünisvööde asetamine ümber tüve, et püüda üles ronivaid valmikuid. Pruuniks värvuvate õiepungade ära noppimine ja hävitamine enne kui sealt väljub noormardikas.

Kolmas pritsimiskord on kohe pärast õitsemist, kui kroonlehed on varisenud. Kui tegemist on kärntõvele vastuvõtlikuma sordiga, võib vajaduse korral teha ka neljanda pritsimise, mis tavaliselt jääb juuli algusesse.

Pookimist jagatakse kaheks

Oksastamisel poogitakse alusele tükike teise taime üheaastasest oksast. Alus ja poogend ühendatakse pikkade kaldlõigete abil. Oksastamisel on erinevaid viise, need sõltuvad oksastamisajast ja koore lahtiolekust. Oksastatakse peamiselt varakevadel
Silmastamisel poogitakse alusele poogenditaime silm, koos koore ja puidukilbiga. Silmastamist tehakse siis, kui puittaimede koor on lahti, so juuli teisest poolest augusti lõpuni. Sellest räägime sobival ajal.

Suur tänu Epp Säga´le (Jugari Aed FB), kes aitas video valmimisele kaasa!

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom
kevili logo