KEVILI infopäev – Põllukultuuride lehekaudne väetamine ja katsete tulemused
30. novembril toimus MTÜ KEVILI koolitused poolt korraldatav infopäev. Arvestades hetkeolukorda Eestis, toimus infopäev veebikeskkonnas.

Ligi 40% maakera maismaapinnast on põllumajanduslikus kasutuses. Samal ajal on elupaikade ja elurikkuse kadumist peetud vähemalt sama suureks ohuks elule maal kui kliimamuutusi. Seetõttu on oluline, et kõik inimese kasutatavad ökosüsteemid, sh põllumajanduslikud, oleksid elurikkust ja seeläbi ökosüsteemide toimimist soodustavad.

Leiti, et positiivset mõju mullaseentele avaldas orgaaniliste väetiste kasutamine, samas kui mineraalsete väetiste kasutamisega kaasnes madalam seente mitmekesisus. Kuna orgaanilistel väetistel on selge ja positiivne mõju mullaelustikule ning paljudele teistele mulla omadustele, tuleks teha lisapingutusi, et tänasest veelgi suurem osa põllumassiive orgaanilisi väetisi saaksid. Siinkohal ei peeta aga silmas vaid loomasõnnikuga väetamist, vaid laiemat käsitlust orgaanilistest toiteainete allikatest, sh kompost ja toidujäätmed, makro- ja mikrovetikad, järvemuda jm orgaanilise aine allikad.
Pestitsiidide kasutamise intensiivsus vähendas oluliselt mullaseente elurikkust. Kuigi mõned preparaadid võivad olla teistest ohutumad, leiti, et nende mõju on siiski kumulatiivne ning tuleks leida võimalusi summaarset pestitsiidide kasutamist vähendada. Selle saavutamiseks on oluline nii integreeritud taimekaitse senisest täielikum rakendamine kui ka edasiminekud sordiaretuses ja bioloogilises tõrjes. Vastupidiselt ootustele ei olnud mullaharimise intensiivsus läbiviidud uuringus mullaseente elurikkuse oluline mõjutaja. Selle põhjuseks võib olla tendents, kus mullaharimise intensiivsuse vähendamisel kasutasid tootjad ka rohkem pestitsiide.

Uuriti ka lühiajaliste rohumaade mõju mulla seeneelustikule ja selle poolt pakutavatele ökosüsteemihüvedele. Leiti, et kolmeaastasel püsirohumaal on juba oluline positiivne mõju mükoriisaseente ohtrusele, samas kui kuueaastase lühiajalise rohumaa puhul on kõrgemad nii seente liigirikkus kui ohtrus. Kuna näiteks mükoriisaseente liigirikkus oli usutavalt suurem alles kuueaastase rohumaa järel, viitab see vajadusele võimaldada tootja jaoks suuremat paindlikkust lühiajaliste rohumaade rajamisel.
Kokkuvõttes toob antud doktoritöö esile, et kuigi Eesti põllumuldades on seente mitmekesisus täna suurem kui Lääne-Euroopas, on elurikkuse vähenemise trendid väga sarnased. Selle peamisteks põhjusteks on intensiivse majandamisega kaasnevad tegurid nagu sünteetiliste väetiste ja pestitsiidide kasutamine, aga ka lihtsustuvad maastikud.

Päevakava:
09.20 – 09.30 Sisselogimine
09.30 – 09.35 Päeva avamine – Alo Alt, KEVILI ärijuht
09.35 – 10.20 Mulla mikrobioloogia (fail lehekülje lõpus) – Tanel Vahter, Tartu Ülikool
10.20 – 11.00 Katsete tulemused Eestist ja Baltikumist – Marek Linnutaja, Yara Eesti OÜ
11.00 – 11.10 Paus
11.10 – 11.45 Kuidas uuel aastal taimed toidetud saaksid? – Marek Linnutaja, Yara Eesti OÜ
11.45 – 12.05 Paus
12.05 – 12.50 Põldkatsete tulemused 2019 – 2021 ja tähelepanekud põldudelt – Tiiu Annuk ja Meelis Värnik, KEVILI agronoomid
12.50 – 13.45 Soovitused lehekaudseks väetamiseks – Tiiu Annuk ja Meelis Värnik, KEVILI agronoomid
13.45 – 14.00 KEVILI 2022.a. mikrode ja vedelväetiste valiku ülevaade – Alo Alt, KEVILI ärijuht

Tegevus on elluviidud MAK 2014-2020 meede 1.1 Teadmussiire ja teavitus toetus üleriigilise ulatusega tegevused toetusmeetme raames.
