Peitkärsakad rapsi ja rüpsi varres

Erakordselt soojad ilmad märtsi lõpus soojendasid mullapinda niivõrd, et esimesed peitkärsakad väljusid talvitumispaikadest. Eelmise nädala jahe temperatuur ja lumi takistas küll nende liikumist, kuid tänased kõrged temperatuurid soodustavad nende aktiivsust ning kohati on nende arvukus ületanud tõrjekriteeriumi.

Taliviljade talvitumine ja olukord põllul, 3.04.2024.a.

Märtsi lõpus, koos kevadpühadega saabusid erakordselt soojad ilmad, muld soojenes, esimesed putukad ilmusid talvitumispaikadest ning kõigil tekkis tahtmine põldudele vaatama minna, kuidas taliviljad on talvitunud. Kuna taimede kasv on veel vaevaline ja lubab külma ei ole see kindlasti lõplik tulemus, aga tänaste teadmiste ja vaatluste tulemusel saame siiski ülevaate anda.

Külastasime 25-26.oktoobril koos Corteva esindaja Diana Peedeliga ning väikese grupi Põllumeeste ühistu KEVILI liikmetega Taanit. Meie eesmärk oli uurida kuidas Taani põllumeestel on efektiivsust andnud biopreparaadi UtrishaN (Taanis turul BlueN kaubamärgina) kasutamine. Kaasatud olid need põllumehed, kes meil Eestis on samalaadseid katseid teinud, seda põnevam oli vaadata ja kuulata kuidas Taanis läinud on.

Milline elu käib põldudel?


Tänavune soe sügis on soodustanud just eelkõige erinevate putukate arvukust. Pikalt kestnud soojus ja niiskus on soodustanud ka haigustesse nakatumist, lisaks rapsile ja rüpsile on ka taliteraviljadel esimesed taimehaigused lööbinud. Eriti soodne aasta on tänavu ristõielisi kahjustatava ristõieliste nuutri arenguks.

Sügisene umbrohutõrje glüfosaatidega

Tänased temperatuurid on taimekaitsetöödeks sobilikud, samuti saab edukalt teha umbrohutõrjet glüfosaatidega nii kõrrepõldudel, rohumaade uuendamiseks kui mujal. Glüfosaat on mullasisese järelmõjuta herbitsiid ja mõjub roheliste lehtede ja varte kaudu ja levib sealt juurestikku.