Põllumeste ühistu KEVILI Mäo viljaterminal sai täna, 5. aprillil nurgakivi. Esimeses etapis hakkab terminal mahutama ca 50 000 tonni tera- ja kaunvilja. Teise etapiga on plaan ladustamisvõimust suurendada kuni 75 000 tonnini. Koos kinnistute ostu, tehnoloogia, ehituse ja masinatega on investeeringu suurus 13,5 miljonit eurot. Viljaterminali ehitab Mapri Ehitus.

esipiltPõllumeeste ühistu KEVILI Mäo terminal pandi nurgakivi. Foto: Erik RiikojaKEVILI juht Hannes Prits rääkis, et KEVILI liikmeskond on viimase kolme aasta jooksul kiiresti kasvanud. Koos liikmete arvuga on kasvanud ka ühistu turuosa Eesti teraviljaturul.

„Uus terminal lubab meil pakkuda teenuseid ka Kesk- ja Lääne Eestis. Terminali rajades peame silmas ka vajadust kuivatada ja ladustada liblikõielisi kultuure - hernest ja uba. Arvestades asukohta, ligikaudu 100 kilomeetrit Muuga sadamast, parandab rajatav terminal KEVILI võimalusi kiirelt ja efektiivselt teravilja eksportida,“ rääkis Prits.

Terminal on kavas avada eelolevaks teraviljahooajaks, juulis 2024.


Investeering parandab põllumeeste konkurentsivõimet
Nurgakivi panekul osalenud regionaalminister Madis Kallas ütles, et uue teraviljaterminali rajamine parandab oluliselt Kesk- ja Lääne-Eesti põllumeeste konkurentsivõimet ning panustab Eesti põllumajanduse arengusse.
regionaalministerRegionaalminister viljaterminali nurgakivi panekul. Foto: Erik Riikoja
“Mäos paiknev terminal loob uusi võimalusi piirkonna põllumeestele, tarnevõimalused muutuvad kiiremaks ja paindlikumaks ning ettevõtjad ei pea muretsema kauba mahutavuse pärast oma ladudes,” sõnas minister.

Suurim investeering tänavu

Mapri Ehituse müügijuhi Margus Väärsi sõnul on sel aastal põllumajandusehitust vähem kui viimasel kahel aastal, sest viimane aasta ei ole teraviljakasvatajatel kerge olnud ning ka piimasektoris on hinnad madalamad olnud.

„Seega julgen väita, et otseselt esmase tootmisega seotud investeeringutest on Mäo terminal praegu suurim põllumajandusehituse objekt Eestis,“ kinnitab Väärsi. Tema sõnul soosib ehituse alustamist viimase kolme aasta soodsaim ehitushind ning selgelt on näha, et tugevamad ettevõtted seda ka ära kasutavad. Samuti peaks investeerimisotsuse tegemist toetama lootus pangaintresside langusele.

Muuhulgas lõpetas Mapri Ehitus mullu KEVILI Rõngu terminali laienduse, sinna püstitati Eesti suurimad teraviljapunkrid, 2x10 000 tonni.

Koostöö viib edasi

Hannes Prits kutsub piirkonnas tegutsevaid teraviljakasvatajaid üles tegema äri Eesti põllumeeste ühistuga. KEVILI Roodevälja- ja Rõngu terminalid mahutavad mõlemad umbes 75 000 tonni teravilja.

„Koos rajatava Mäo terminaliga suureneb meie ladustamisvõimekus sisemaa terminalides 200 000 tonnini. KEVILI laod on ka Sillamäe ja Muuga sadamas ja kokku suudame ladustada kuni 300 000 tonni tera- ja kaunvilja ning rapsi,“ lisab Hannes Prits.
nurgakivi topsikPõllumeeste ühistu KEVILI Mäo terminal sai nurgakivi. Fotod: Erik Riikoja
KEVILI plaanib edaspidi investeeringut ka seemnekeskusesse ja taimekaitse logistika parandamisesse ning veokipargi suurendamist.
Küsimusele, kas tänavu tuleb hea vilja-aasta, vastab Hannes Prits huumoriga, et teraviljakasvatuses on põhiotsustaja vanajumal, seega tuleks seda küsida pigem temalt. Aastad pole vennad, ent keskpikas perspektiivis on Eesti saagikused Pritsu kinnitusel pidevalt paranenud.

TASUB TEADA


Põllumeeste ühistu KEVILI on asutatud 2005 aastal, koondades 182 Eesti teravilja- ja rapsikasvatajat. KEVILI liikmete kasutuses on ca 90 000 ha Eestis haritavast maast, keskmiselt kasutab üks liige 500 ha põllumaad.

KEVILI pakub oma liikmetele teraviljakasvatuseks vajalikke sisendeid koos finantseerimisega, ostab kokku rapsi ning tera- ja kaunvilja ning korraldab koolitusi ja pakub agronoomilist nõustamist. KEVILI põhiväärtusteks on usaldus, koostöö ja tulemuslikkus.

Autor: Meelika Sander-Sõrmus, 5. aprill 2024
Allikas: Pollumajandus.ee
kevili logo

V
aata galeriid: