KEVILI põllujalutus pildis 1. osa

Sisu:
  • Esimene väetamine
  • Põlluvaatlus
  • Kalibreeri väetisekülvik

Vaata Põllujalutus Pildis siit (LINK)


Talinisu tartumaal LargeTalinisu Tartumaal, 2021 kevadTäna on esimene tõeline selle aasta kevadilm, kus temperatuur küünib kohati +12 kraadini. Sellest hoolimata on Eesti erinevates kohtades põlde, mis on osaliselt või täielikult veel lumikatte all. Sõltuvalt ilmadest, kus ööd ka soojemaks lähevad ning on näha, et peagi hakkab pihta ka taimekasv ja põllud kandma hakkavad, saab hakata pihta väetamisega, et mullaniiskust efektiivselt ära saaks kasutada. Piirkonnad on erinevad ja sellega seoses saab väetamisega alustada erinevalt. Vaadake põldude kandvust, ilma ja ilmaennustust, mitte võtta eeskuju alati naabrimehelt. 

lumiseen talinisul 25.03.21 LargeTalinisul lumiseene kahjustus 26.03.2021.a.Kohati on taliteravilja põlde, mis on lehe värvilt ära – pruunid ja kollakad. See sõltub sordist ning enamasti on hilised külvid sellel aastal pruunikamad. Taimi välja kaevates on näha, et enamik selliseid taimi on eluvõimelised – juured ja võrsumissõlmed on ilusad ja terved. Päike ja vahepealsed tugevad külmad on taimede lehed ära võtnud. Kui järgnevad kaks-kolm nädalat on soodsad, siis jäävad täna kahjustatud taimedest ka nõrgemad ilusti alles. Sellistele põldudele saab samuti esimese väetusringi ära teha. Kindlasti mitte jääda siin pikalt passima ja ootama, mis saama hakkab! Pikalt passimise all on mõeldud  seda, et jätate esimese väetusringi sellistel põldudel ära ja väetate alles teise väetusringi ajal. Kindlasti tuleb anda kahjustatud põldudel taimedele toitu, et nad suudaksid paremini taastuda!

Videos jäi mainimata, et kes kasutavad MgSO4, siis esimeses väetusringis anda taliviljadele kindlasti ka see ära. Kellel vajadus anda näiteks talirapsidele lisa kaaliumi, siis see ka teha kindlasti kohe kasvuperioodi alguses.

väetis1Väetisekülviku kalibreerimise kontrollkast.Tuletame meelde, et te kasutaksite väetisekülviku kalibreerimise kaste, et saada külvikute töö paika ja võimalikult ühtlane väetise laotus. Eriti tuleb tähelepanu pöörata neil, kes on talvel väetisekülvikule teinud hooldust (nt labasid vahetanud) ja kellel on lai tehnoradade vahe. Iga aasta on sellega tõsiseid probleeme olnud. Pärast põlde ühtlustada on väga keeruline. Ebaühtlase väetisekülviga on oluliselt suurem risk põldude lamandumiseks, kaasneb saagikadu, kvaliteedi langus ja langeb ka viljakoristuse kiirus.

Väetisekülviku kalibreerimise komplekte on KEVILI-l 4 tk. Küsige neid oma piirkonna esindajalt!

Tiiu Annuk & Mart Martis & Meelis Värnik
kevili logo