Olukorrast talirapsi põldudel
Erakordselt kuumad ja kuivad ilmad on pannud meid olukorda, kus me ei saa teha talirapsidele mulla kaudu toimivate toodetega umbrohutõrjet, kuna need tooted vajavad efektiivsekt toimimiseks mullaniiskust.
Kõikidest erinevatest umbrohutõje variantidest saad üle lugeda siit: (LINK)
Talirapsil putukad kallal!
Soojad ja päikesepaistelised ilmad suurendavad maakirpude kui naeri-lehevaablaste toitumisaktiivsust, seega sõltub kahjustuse intensiivsus oluliselt ilmastikutingimustest. Maakirbud (Phyllotreta spp) on ohtlikud eelkõige väikestele taimedele, mardikad närivad idulehtedesse lohukesi ja mulke, kuni idulehed ja kogu taim hävib. Tagajärg – külvide hõrenemine. Halvemini elavad maakirpude rünnaku üle nooremad, kuid ka viletsamad ja stressis taimed. Lisaks kimbutavad eelnevalt kahjustatud taimi taimehaigused, kuna kahjustatud kohtadest saavad haigustekitajad siseneda ja arenema hakata.
Tõrjekriteerium: Kui iga taime kohta 1...3 mardikat ja 5...10% taimedest on asustatud, pritsida insektitsiididega võimalikult päikesepaistelisel ajal, kui mardikad on aktiivselt liikumas. Tänase ilmaga tuleb jälgida temperatuure!


Emased naeri-lehevaablased munevad taime lehtedele. Munadest kooruvad ümbes nädala pärast väikesed ebaröövikud, kes algul on kahvatu hallikasroheka värvusega, hiljem muutuvad tumedamaks ja on tumerohelised kuni mustad, kahvatu triibuga külgedel. Vastsed võivad kasvada kuni 18 mm pikkuseks. Ebaröövikud roodavad ristõieliste lehti, algul lehe alumisel küljel. Suure kahjustuse korral jäävad taimedest järele vaid rootsud. Nukkuvad kookonis pinnase ülemises 1-5 cm kihis. Tuule kaasabil võib naeri-lehevaablane teha pikki rändeid. Tavaliselt võib ebaröövikuid märgata põllul lokaalselt. Viimastel aastatel on nende arvukus tõusnud ning rüüsted laiaulatuslikumad.
Vältimine ja tõrje:
Tehke profülaktilist kontrolli. Keemilist tõrjet alustatakse, kui ühel taimel on 2–3 ebaröövikut ja asustatud on 10–15% taimedest.
Kindlasti ärge unustage nälkjate tõrjet!
Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom