Koristus- ja külvieelne ning külvijärgne umbrohutõrje glüfosaatidega
Tänavune koristusperiood on väga keeruline. Põldudel on väga tõsised probleemid umbrohtudega, eelkõige seal kus taliteravili jäi hõredamaks, said umbrohud võimaluse täita tühjad kohad ja kasvada. Lisaks soodustas vahepealne põuaperiood ning pärast seda saabunud vihmad hilisemat umbrohtude tärkamist ning kasvamist, seega tekkis hilisem seemneumbrohtude teine rinne.
Ühtlasi tuletame meelde, et need kes on keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) nõuetega ühinenud, ei tohi koristuseelselt glüfosaate kasutada. Glüfosaadi kasutamise keeld kehtib kõikide kultuuride kasvuperioodil, samuti haljasväetiseks kasvatamisel ning meetaimedel.
Täna on mitmed kultuurid (nt hernes) peaaegu koristusküpsed, kuid koristada ei saa, kuna nii umbrohtusid kui ka muud rohelist massi on põllul liialt palju ehk kombain ei suuda seda läbi heedri lasta. Täna oleme kahjuks olukorras, kus nii mõnigi põld tuleb lihtsalt purustada ja sisse harida.
Umbrohtunud suvioder, 2023.a.Koristuseelne umbrohutõrje
Umbrohud teevad saagi koristamise vaevanõudvaks. Lisaks jääb palju umbrohusodi seemnete sisse, mis omakorda tõstab sorteerimise ja kuivatamise kulusid. Juhul, kui on vajadus koristuseelselt umbrohutõrjet teha on umbrohtunud põlde lubatud koristuseelselt pritsida glüfosaatidega. Kindlasti ei ole koristuseelne umbrohutõrje nii efektiivne kui hiljem kõrrepõllul, kuid sageli on see ajavõitmiseks vajalik ning suur umbrohtumus segab koristamist.Jälgige kasutatava glüfosaadi märgistuse nõudeid, kui etiketil vastavat märget pole, siis ei tohi kasutada! Glüfosaadid on süsteemse toimega ning on toimelt aeglasemad kui varasemalt kasutusel olnud desikandid.
Teraviljadel võib koristuseelseks umbrohutõrjeks kasutada teatud glüfosaate. Kasutamise õige aeg on siis, kui seemned on valmis ning viljatera niiskusesisaldus jääb alla 30%, st terale jääb küünega vajutades jälg, kuid teda on raske küünega poolitada. Koristuseelne kasutus on lubatud ainult umbrohu soovimatu kasvu piiramiseks või takistamiseks. Keelatud on kasutada koristuseelseks närvutamiseks ja kuivatamiseks. Vahetult pärast koristamist võib põldu harida. Mitte pritsida seemneviljapõldu. Kasutamiseks on lubatud toode Rodeo FL, kulunorm 2,0-3,0 l/ha, ooteaeg 10 päeva,



Rapsil tärkamiseelselt glüfosaadiga umbrohutõrjet tehes ei tohi kultuur olla tärganud.Külvieelne ja külvijärgne tõrje glüfosaatidega.
Külvieelselt või külvijärgselt (enne kultuuri tärkamist) umbrohtude tõrjumiseks saab kasutada erinevaid glüfosaati sisaldavaid tooteid. Kasutades peale külvi ei tohi kultuur olla tärganud, külvieelselt kasutage vähemalt 2 päeva enne külvi. Rodeo FL kasutatakse enamiku ühe- ja mitmeaastaste seemne- ja juurumbrohtude tõrjeks. Pritsida kuivi taimi, parim tulemus saavutatakse, kui taim on aktiivses kasvustaadiumis. Maad võib harida 1 päev pärast üheaastase juurumbrohu tõrjet, 2 päeva pärast hariliku orasheina tõrjet ja 4 päeva pärast muu mitmeaastase umbrohu tõrjet. Umbrohtu tuleb pritsida vähemalt tund enne vihmasadu. Toode inaktiveeritakse mullas kiiresti ja see ei takista seemnest umbrohu tärkamist. Kulunorm 1,0-4,0 l/ha, norm valida vastavalt umbrohtumusele. Samuti on lubatud kasutada toodet Credit Xtreme, kulunorm 2,0 l/ha.Glüfosaadi kasutamine kõrrepõllul

Samuti on lubatud teraviljade kõrrepõllul kasutada glüfosaati Barclay Barbarian Biograde 360. Pritsida ajal, mil mitmeaastased umbrohud on aktiivse kasvu faasis. Orasheinal peab olema vähemalt 6 lehte pikkusega umbes 12 cm. Hilisem pritsimine 5-10 päeva enne järgnevat kultuuri külvi või istutamist. Toote vihmakindlus on kuni 6 tundi. Nimetatud tooted ei taga piisavat tulemust osja (Equisetum arvense) tõrjel.
NB! Raskesti tõrjutavate kõrreliste ja mitmeaastaste kaheiduleheliste umbrohtude nagu metsharakputke, kõrvenõgese ja puju esinemisel tuleb kasutada glüfosaatide kõrgemaid norme või lisada efektiivsemaks toimimiseks näiteks preparaati Banvel 4S. Tõsise põldosja probleemiga võitlemiseks on olemas spetsiaalne herbitsiid Kyleo, sisaldab 240 g/l glüfosaati ja 160 g/l 2,4-D.
Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, taimekasvatusspetsialist
9.08.2023
